Iz Morskog dobra i ministarstva prostornog planiranja,urbanizma i državne imovine ranije su kazali da se cijene zakupa nisu mijenjale od 2019. godine te su zbog toga početkom godine najavili povećanje cijene zakupa u prosjeku od 30 do 40 posto.
S druge strane računica dosadašnjih zakupaca plaža iz Ulcinja je drugačija.
Od 2019. do 2024. bila je cijena zakupa od 0,47 centi do 0,85 centi. Sada je 2,5 eura. Znači, površina plaže od 10.000 kvadrata je automatski 25.000 eura. Znači, to je jedna stavka što predstavlja rast od minimalno 250%. Druga stavka je do sada najveći namet na cijenu terase ugostiteljskih objekata, koje su nekim zonama Velike plaže, kao i za ugostiteljske objekte na riijeci Bojani, poskupili oko 300 % sa 18 eura na 60 eura po metru kvadratnom.
Obrazloženje za drastično povećanje resornog ministarstva i Morskog dobra ranije su objasnili da je jedini razlog većih cijena zakupa u Ulcinju to što su gotovo sve plaže u toj najjužnijoj opštini do sada imale dva puta veću kvadraturu – nego što su ustvari plaćane. Zbog većih cijena i velikog broja ponuda u Morskom dobru zadovoljno trljaju ruke. Potvrđuje to, kažu, ispravnost njihove odluke da uvećaju zakupe.
Sagovornici Primorskog portala čije su ponude prvorangirane na ovogodišnjem tender pojašnjavaju:
-Prva rata za zakupa plaže je ovo ljeto veća od ukupnog iznosa koju smo platitli za 2024.godinu Javanom preduzeću za upravljanje Morskim dobrom. Za ovu godinu prva rata je oko 46.000 sa PDV –om, a lani smo nekoliko hiljada manje uplatili ukupan iznos. Ove godine zakup dijela Velike plaže sa PDV će biti oko 130.000 eura. Na ovu cijenu se dodaju komunalije, porezi, plate zaposlenima… navodi sagovornik Primorskog portala.
Na pitanje- koliko će dizati cijene plažnog mobilijara, pića i hrane, naši sagovornici odgovaraju da je to moranje, ali da će tražiti mjeru poznajući prilike. Prošle godine cijena mobilijara na Velikoj plaži iznosila je 15-20 eura za dvije ležaljke i suncobran, a od 25 do 50 eura za plažne baldahine.
-Cijene moramo povećati, nekoliko eura za plažni mobilijar, a razmišljamo za piće i hranu do 30 %. Međutim, ne zaboravljamo da naši gosti nisu visokoplatežni. Znamo kakve su cijene u susjednoj državi, kako da budemo konkurentni. Moramo razmišljati o ukupnoj turističkoj privredi što mislimo da nije slučaj sa Morskim dobrom. Očigledno je da oni još nisu shvatili kako trenutno više novca u njihovom budžetu, dugoročno može voditi do kraha crnogorske turističke privrede. Morsko dobro je sa drastičnim povećanjem cijena zakupa plaža uslovilo računicu da ležaljka košta skuplje od kreveta, kažu Ulcinjani.
Odluke Vlade i sporazum za Ujedinjenim Arapskim Emiratima Ulcinjani karakterišu najvećim ekonomskim udarom na najjužniji crnogorski primorski grad.