Imigracione službe SAD, u januaru ove godine objavili su da su za deportaciju određeni i državljani bivših jugoslovenskih republika, među kojima je 68 njih iz Crne Gore. Iz Bosne i Hercegovine (BiH) je za deportaciju određeno 185 osoba, Kosova 118, Sjeverne Makedonije 341, Hrvatske 126, Srbije 50 i Slovenije 16.
Iz Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore kazali su da su obaviješteni o novim odlukama američkog predsjednika koje se odnose na imigracionu politiku, što podrazumijeva inicijalno upoznavanje svih država s novim propisima.
“Do sada nije bilo obavještenja o broju lica ili detaljima u vezi s bilo kojim pojedinačnim slučajem. Svi državljani Crne Gore, koji se nalaze u Sjedinjenim Američkim Državama i, eventualno, budu u situaciji da im je naloženo napuštanje teritorije SAD, mogu se vratiti u svoju državu, a ukoliko im je potrebna konzularna pomoć, na raspolaganju su im Ambasada Crne Gore u Vašingtonu i Generalni konzulat u Njujorku, koji će im pružiti podršku u skladu s nadležnostima i važećim propisima”, poručili su iz Ibrahimovićevog resora.
Tramp je, od preuzimanja dužnosti 20. januara, intenzivirao hapšenja i deportacije migranata bez dozvole boravka, a proglasio je vanredno stanje na granici SAD i Meksika.
Američki Kongres donio je stroži zakon, prema kom migranti bez važećeg statusa boravka sad mogu da se zadrže u imigracionim centrima ne samo zbog teških krivičnih djela, već i zbog manjih prekršaja. Na primjer, zbog krađe u prodavnici.