Poslednji tajni dosijei o ubistvu Džona Kenedija mogu da budu objavljeni nakon što je predsjednik Donald Tramp u četvrtak uveče naredio deklasifikaciju svih preostalih dokumenata o ubistvu 1963. godine.
Posle više od pola vijeka misterije i teorija zavere, Donald Tramp potpisao izvršnu naredbu kojom se deklasifikuju preostali dokumenti. Ovaj potez mogao bi da rasvijetli neka od najmračnijih poglavlja američke istorije.
Deklasifikacija dokumenata o atentatu na JFK može da pružiti odgovore na pitanja koja su decenijama mučila javnost i istraživače. Očekuje se da će ova odluka zadovoljiti potrebu za transparentnošću i istinom, kako za porodice ubijenih, tako i za američki narod. Milioni stranica o JFK već su objavljeni, ostavljajući samo nekoliko hiljada dokumenata u arhivama.
Direktor Nacionalne obavještajne službe obavezan je da u roku od 15 dana sastavi plan za potpuno objavljivanje dokumenata o JFK. Šefovi službe imaju rok od 45 dana da sastave plan za objavljivanje arhiva o ubistvima Roberta F. Kenedija i Martina Lutera Kinga Jr.
Teorije zavere
“Više od 50 godina nakon ubistava predsjednika Jona F. Kenedija, senatora Roberta F. Kenedija i Martina Lutera Kinga, savezna vlada nije objavila sve svoje zapise vezane za te događaje,” navodi se u izvršnoj naredbi. Trump je dodao: “Njihove porodice i američki narod zaslužuju transparentnost i istinu. U nacionalnom je interesu konačno objaviti sve zapise vezane za ova ubistva bez odlaganja.”
Stručnjaci sumnjaju da će u arhivima biti velikih otkrića koja bi promenila prihvaćenu verziju događaja. Ipak, Trump je tokom svoje kampanje za reizbor obećao da će deklasifikovati preostale vladine zapise o atentatu, što je sada i učinio.
Teorije zavere o atentatu na JFK tvrde da Osvald Li Harvi nije bio sam u svojim postupcima i da je možda sarađivao sa Sovjetima, Kubancima ili čak CIA. Trump je u prvom mandatu odustao od objavljivanja dokumenata na zahtjev CIA i FBI, ali je sada, podstaknut bivšim direktorom CIA Mikeom Pompeom, odlučio da ih ipak objavi.