Kompanija iz Dubaija želi da uloži milijarde u Ulcinj, da naprave aerodrom, luksuzne hotele, bolnicu… dok ulcinjani tvrde da to neće dozvoliti
Uprkos obećanjima globalnog investitora šeika Mohameda Alabbara, osnivača i predsjednika kompanije Eagle Hills, da će svaka plaža u Ulcinju koju dobije na tenderu Morskog dobra biti iznajmljena nazad dosadašnjim zakupcima po istoj cijeni, lokalna zajednica i zakupci plaža izražavaju sumnju u transparentnost cijelog procesa, tvrdeći da se državni resursi rasprodaju pod nejasnim okolnostima, a da je tender Morskog dobra prepravljan u korist moćnih i povezanih pojedinaca.
Alabbar tvrdi da će njegova ulaganja donijeti modernizaciju i poboljšanje infrastrukture, čime bi se unaprijedilo turističko iskustvo, ali i pružila podrška lokalnom biznisu i zapošljavanju.
,,Sumnjivi“ dogovori
Predstavnici Udruženja zakupaca plaža, Udruženja restorana na Adi Bojani, Udruženja Ada Bojana i lokalne zajednice najavili su protest za subotu, 22. marta. Oni poručuju da je Ulcinj u opasnosti i da se kroz sumnjive dogovore iza zatvorenih vrata obala i plaže, koje pripadaju građanima i budućim generacijama, prepuštaju stranim investitorima.
Nezadovoljni građani smatraju da ovo pitanje prevazilazi samo jedan tender, riječ je o, kako kažu, pravu lokalne zajednice da odlučuje o sopstvenoj sudbini. Njihova poruka je da „Ulcinj nije na prodaju“.
Rekli su da ovo nije samo pitanje jedne koncesije i jednog tendera, već pitanje suvereniteta, dostojanstva i prava građana Ulcinja da odlučuju o svojoj sudbini.
– Sam tekst tendera je prepravljan u korist moćnih i povezanih pojedinaca. Smanjene su garancije, čime je omogućeno starim zakupcima da održe kontrolu i zaštite unaprijed dogovorene zakupce. Strancima je omogućeno da se prijave, dok su domaći privrednici i zakupci ostavljeni po strani. Kriterijumi su spušteni, čime su otvorena vrata osobama i kompanijama koje su ranije identifikovane kao bezbjednosna prijetnja! Ulcinj nije ničija privatna teritorija. Ulcinj je grad ljudi koji ovde žive, rade, podižu porodice i bore se za budućnost. I zato poručujemo: ne damo naše plaže, ne damo našu budućnost. Ovo nije kraj. Ovo je početak borbe – dodaju u saopštenju.
Ambiciozne najave
Alabar je tokom posjete Crnoj Gori prošle sedmice razgovarao sa najvišim crnogorskim zvaničnicima o ulaganjima koja bi mogla dostići stotine miliona eura, a možda i milijarde.
Crna Gora, kako saznaje portal BiznisCG, nije imala ovako značajnog investitora od Mankovog vremena, kada je Porto Montenegro ušao u istoriju kao primjer uspješnog partnerskog ulaganja stranog kapitala i države.
Alabar je upravo u Ulcinju prepoznao ogromnu mogućnost za razvoj novog luksuznog turističkog centra na Balkanu. Prema najavama sa sastanaka, planira se više povezanih projekata koji bi u narednim godinama potpuno promijenili sliku ulcinjske rivijere.
Najambiciozniji među njima je izgradnja aerodroma u Štoju, u zaleđu Velike plaže. Ideja o ulcinjskom aerodromu postoji decenijama, ali nikada do sada nije imala ovako konkretnu podršku investitora. Novi aerodrom bi omogućio da turisti iz Evrope i svijeta direktno slijeću na prag Ulcinja, što bi znatno produžilo turističku sezonu i olakšalo dolazak gostiju visoke platežne moći. Već postoje i tehničke studije – planska dokumenta opštine Ulcinj predvidjela su mogućnost gradnje aerodroma u tom području, navodeći da bi njegova lokacija u blizini granice sa Albanijom bila više prednost nego mana. Alabar je spreman da, uz podršku države, finansira ovu ključnu infrastrukturu, čime bi Ulcinj postao tek treći crnogorski grad sa međunarodnim aerodromom.

Mohamed Alabar
Uporedo s tim, ulaganja u turističke komplekse prostirala bi se duž same obale. Prema izvorima bliskim pregovorima, Alabarova Eagle Hills je već pokazala interesovanje za najatraktivnije djelove Ulcinja – od Velike plaže do poluostrva Mavrijan. Planira se izgradnja elitnih ljetovališta sa hotelima najviše kategorije, vila kompleksa, marinom za jahte i pratećim sadržajem (restorani, spa-centri, šoping zone). Jedan od projekata koji se spominje je i poslovno-stambeni kompleks „Green Gate“, koji bi Ulcinju donio moderno gradsko središte kakvo trenutno postoji samo u većim crnogorskim gradovima. Transformacija obuhvata i revitalizaciju Ade Bojane, gdje bi uz pažljivo očuvanje prirode bile izgrađene luksuzne eco-lodge vile i sportsko-rekreativni sadržaji. Sve ove investicije ciljaju da iskoriste ogromnu neiskorišćenu površinu Ulcinja – opština raspolaže sa preko 20 km netaknute obale – i da je pretvore u destinaciju za elitni turizam koja može konkurisati poznatim mediteranskim ljetovalištima.
Važan segment Alabarovog plana za Ulcinj je i ulaganje u društvenu infrastrukturu, prije svega zdravstvo. Tokom posjete, Alabar je lokalnim vlastima ponudio donaciju za izgradnju nove bolnice u Ulcinju, čime je pokazao namjeru da direktno podrži kvalitet života građana. Ulcinj trenutno nema savremenu opštu bolnicu – za ozbiljnije zdravstvene usluge stanovnici moraju ići u obližnje gradove poput Bara ili čak Podgorice. Alabarova donacija omogućila bi podizanje modernog medicinskog centra u Ulcinju, na korist čitavog regiona. Takav gest investitora ne samo da bi unaprijedio zdravstvenu zaštitu, već bi i ojačao povjerenje lokalne zajednice da je cilj projekta dugoročni održivi razvoj, a ne samo profit. Lokalni zvaničnici pohvalili su ovu inicijativu, ističući da je rijetkost da investitor uz komercijalne poduhvate nudi i tako značajan doprinos zajednici.
Kombinacija infrastrukturnih (aerodrom, bolnica) i turističkih projekata (rizorti, marine) ukazuje da Alabar ima sveobuhvatan plan za Ulcinj. Ukoliko se on realizuje, Ulcinj bi u narednih nekoliko godina mogao da doživi preporod – od usnulog primorskog gradića poznatog po prelepoj prirodi, do svjetske luksuzne destinacije koja će privlačiti bogate nautičare, investitore i turiste željne vrhunske usluge.