Poslovanje Fudbalskog kluba Budućnost je pod lupu Specijalnog državnog tužilaštva došlo zbog spornih tokova novca u transferima Viktora Đukanovića i Vasilija Adžića, jer je agentima isplaćeno vrtoglavih 2.309.673 eura!
Đukanović je u januaru 2023. otišao u švedski Hamarbi, koji je za njegovu slobodu platio milion i 100 hiljada eura. Od te cifre, čak 310.000 je isplaćeno agentima – 180.000 Sportivo d.o.o. iz Širokog Brijega, agenciji u vlasništvu fudbalskog menadžera Joza Palaca, 80.000 podgoričkoj kompaniji A1, čiji je vlasnik menadžer Branimir Ivanišević, a 50.000 za italijanskog fudbalskog agenta Vinćenca Kavalijerea i njegovu kompaniju Caper Sports registrovanu u Švajcarskoj, piše portal RTCG-a.
FIFA je od 2023. godine ograničila provizije menadžerima na maksimum 10 odsto kad predstavljaju klub koji prodaje, a od Đukanovićevog transfera ona je iznosila čak 28,2%.
Mnogo veća provizija, čak 38,2 odsto, naplaćena je kad je Adžić prošlog ljeta prelazio u Juventus. Nakon mjeseci “natezanja” i odlučivanja da li će preći u Bolonju ili “staru damu”, mladi Nikšićanin je otišao u Torino.
Gluščević završio transfer, isplaćen Ivanišević
Tada se govorilo da je transfer završio menadžer Igor Gluščević, koji je o biseru crnogorskog fudbala govorio i za italijanske medije, ali u izvještaju koji je Budućnost dostavila Poreskoj upravi piše da je novac na ime provizije završio na računu Ivaniševićeve kompanije A1.
Od pet miliona i 230 hiljada eura, Ivaniševiću je isplaćeno čak 1.999.673 eura! Kako je novac poslije podijeljen između Ivaniševića i Gluščevića i da li je još neko dobio svoj dio “kolača” utvrdiće SDT, tj. specijalni tužilac Miloš Šoškić, koji je otvorio predmet.
Moguće je da su ovi igrači bili u djelomičnom vlasništvu agenata, iako se FIFA trudi da zabrani vlasništvo treće strane u ugovorima igrača i brojne zemlje su ga odavno izbrisale iz legislative.
Budućnost u izvještaju navela da je na ime prodaja prošle godine zaradila ukupno 5.635.000 eura, a na ime provizija je platila još 38.000, tj. 10 odsto od transfera Vladimira Perišića u Spartu, te još 20.000 za Lazara Mijovića.
Od Uefe je za evropsko učešće prihodovala 858.053, od subvencija 181.628, od državnih i opštinskih organa 800.000, a od ostalih prihoda 102.279.
Ukupno, prošle fiskalne godine se u budžet slilo preko sedam i po miliona eura, ali je najveći crnogorski klub volšebno ostao bez licence za evropska takmičenja zbog neplaćenih poreza i doprinosa.
Kako dobiti licencu kad nema potvrde o izmirenim dugovanjima ili reprogramu?
Po pravilniku za licenciranje je gotovo nemoguće da i žalba bude uspješna, jer se u principima za dobijanje licence navode sljedeći stavovi:
“Dospjele obaveze se neće smatrati neizmirenim u smislu značenja ovih pravila, ukoliko je podnosilac zahtjeva za licencu/korisnik licence (odnosno klub dužnik) u stanju dokazati do 31. marta (u skladu sa članovima 100, 101, 102 i 103 Pravilnika) da:
a) relevantni iznos je izmiren, odnosno plaćen u cjelosti ili prebijen sa obavezama povjerioca prema dužniku; ili,
b) rok za plaćanje odgovarajućeg iznosa je odložen (u ovim propisima se nazivaju “odloženi iznosi”), odnosno zaključen je pismeni ugovor sa povjeriocem o produženju roka za plaćanje (napomena: činjenica da povjerilac nije zahtijevao plaćanje ne predstavlja produženje roka)”.
Kako Budućnost nije dostavila potvrdu datiranu do 31. marta da je izmirila poreze i doprinose ili potpisala reprogram dugova sa Poreskom upravom, djeluje nemoguće da joj Komisija za licenciranje progleda kroz prste, jer je pod kontrolom Uefe.
Udvostručeni troškovi za igrače i zaposlene
Ukoliko bi Budućnost ostala bez Evrope, to bi bio finansijski udarac za klub ne samo zbog novca koji se dobija za učešće u takmičenjima, već i zbog toga što bi izgubila “izlog” u kojem bi mladi fudbaleri mogli da se pokažu i zasluže transfere u veće klubove.
Osim što je potrošila ogroman novac za provizije agentima, Budućnost je na plate i premije igračima u 2024. godini dala čak 2.150.000 eura.
To je za preko milion eura više nego u 2023, a više nego dvostruko su porasli i troškovi tzv. tehničkog osoblja, tj. administracije – sa 156.329 na 330.482 eura bruto.
Smanjenja je bilo jedino za stručni štab, ali malo – u bruto iznosu (neto zarade i porezi i doprinosi) sa 260.231 eura “palo” je na 251.077.
Smjena Novakovića i Bosketa?
Budućnost je superiorno osvojila sedmu titulu – stručni štab i igrači odradili su sve što je bilo do njih, pomjerajući granice u crnogorskom fudbalu.